מודעות

מתכונים של חומוס

  כמו רוב הישראלים, גם אני אוהב לאכול חומוס. בניגוד לישראלים רבים, אני חושב שאהבתי חומוס מהיום בו יצאתי לאוויר העולם. אני מסתכל על האחיינים שלי שנמנעים מחומוס כאילו היה רעל ופשוט לא מבין איך הם מסוגלים להתייחס למנה המופלאה הזו בכזו שאט נפש. זה פשוט לא ברור לי. מבחינתי חומוס מייצג לא רק את ההוויה הישראלית, אלא את ההוויה הקיומית. שלי לפחות. ואיך אפשר להתעלם מזה? לא משנה איפה אתם אוכלים חומוס, המנה הזאת אמורה להשביע אתכם תוך זמן קצר. כל כך קצר שאפילו אין זמן להשתמש בסכום כשאוכלים אותה. מנגבים וטסים הלאה, ממשיכים. מנגבים וממשיכים.

  השנים הראשונות שלי בתחום
  אני זוכר שכילד לא ממש הבנתי בחומוס. למרות זאת, ידעתי שאני אוהב לאכול אותו. מתכונים של חומוס עוד לא אספתי, אבל בניגוד להוריי שהייתה להם את החומוסיה האהובה שלהם ולעתים נדירות היה אפשר לגרור אותם לחומוסיות אחרות, אני רציתי לאכול בכל חומוסיה בארץ, לטעום ולהכיר כל שילוב אפשרי של טעמים ולהרחיב את אפיקי החומוס שלי, או כמו שאומרים בעברית – את אפיקי החמצה שלי. כן, חומוס בעברית זה חמצה. בכל מקרה, אני חושב שעד גיל 15 כבר סעדתי בקרוב למאה חומוסיות שונות ברחבי הארץ ולמרבה ההפתעה, לא מצאתי חומוס אחד שהיה קרוב ללבי יותר מאחרים.

  ואז התחלתי לאסוף מתכונים

  אף פעם לא רציתי להתביית על מקום אחד שמגיש חומוס. כמי שמחשיב מאוד בטיחות במזון והגיינה, הייתי קפדן מאוד על אף שהשאיפה שלי הייתה להכיר כמה שיותר חומוסיות, לטייל ברחבי הארץ ולהכיר כל חור נידח בירושלים, בחיפה, בנצרת ובכל בירות החומוס, אבל בלי לקפח גם את גוש דן שתתפלאו לשמוע, אבל גם שם לא חסר חומוס טוב. אחרי כמה שנים שבהם כבר צברתי לעצמי שם של חובב חומוס נלהב החלטתי להתחיל ולצבור ידע בדמות מתכונים של חומוס. ומה אני אגיד לכם? זה לא היה קל.

  סודות מדינה קטן עליהם

  לא פשוט לחלץ מבעלים של חומוסיה את המתכון של החומוס שלהם. הסיבות ברורות כמובן, הרי חומוסיה אמיתית, כזו שלא מגישה מנות נוספות במקום אלא מתבססת רק על החומוס שלה, מפחדת שמישהו יעתיק את המתכון ויפתח מקום מתחרה. למרות שהיה לי ברור שאני יוצא למשימה חסרת סיכוי, יצאתי לדרך והחלטתי שדבר לא יעצור אותי. אני לא הולך לגלות לכם איך, אבל כנראה שיש לי כישרון לא מוסבר להשגת מתכונים של חומוס כי היום יש ברשותי לא פחות מ150 מתכונים שונים של חומוס ממיטב המקומות בארץ ואם אתם חושבים שזה היה עניין של מה בכך, אתם טועים טעות חמורה.

  להכין רק, עוד לא יצא לי...

  ואם תשאלו אותי מדוע אני אוסף מתכונים של חומוס, האמת היא שלא אדע מה להשיב כי עם כל האהבה שלי לאמנות העדינה של הכנת המנה ואולי בגלל, מעולם לא הכנתי חומוס בעצמי. ניגוב נעים לכולם.

נסו גם: